Conferinta Nationala a Asociatiilor de Proprietari

In data de 11 iunie, la Bucuresti Liga Nationala a Asociatiilor de Proprietari Habitat in colaborare cu Asociatia Romana pentru Locuinte Casa Plus, cu sprijinul deosebit din partea Autoritatii Naționale de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilități Publice – A.N.R.S.C., a organizat Conferinta Nationala a Asociatiilor de Proprietari.

In cadrul conferintei au fost abordate teme ca:

  • Modificarea si completarea a legislatiei privind organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari;
  • Modificarea si completarea a legislatiei privind serviciilor comunitare de utilităţi publice;
  • Starea serviciului public de alimentare cu energie termică ;
  • Dreptul la locuinta / locuire decenta: propuneri de modififcare a Constitutiei si a legislatiei referitoare la constructia de locuinte (inclusiv constructia de locuinte destinate inchirierii);
  • Modificarea si completarea a Codului Fiscal, Codului de Procedura Fiscala, legislatiei privind relatiile de munca si sanatatea si securitatea in munca, legislatia privind zilierii, astfel incat sa fie corectata supra taxarea si supra birocratizarea activitatilor desfasurate la asociatiile de proprietari;

 

In mapa Conferintei au fost prezente materiale ale Asociatiei Cosarilor din Romania, precum si lista membrilor Asociatiei noastre. Astfel reprezentantii asociatiilor din Timisoara, Arad, Cluj Napoca, Satu Mare, Resita, Craiova, Turnu Magurele, Constanta, Harsova, Mangalia, Medgidia, Navodari, Braila, Galati, Iasi, Botosani, Focsani, Bacau, Brasov, Buzau, Ploiesti, Bucuresti au fost informati despre specificul activitatii noastre. Acest lucru reflecta inca odata recunoasterea, aprecierea si increderea de care se bucura Asociatia Cosarilor.


 

Minimum 4 characters