Congresul „Federației Europene a Maeștrilor Coșari” – ESCHFOE 2016

„Asociația Coșarilor” – prezentă la Congresul „Federației Europene a Maeștrilor Coșari” – ESCHFOE 2016

În perioada 24-28 august 2016 s-a desfășurat la San Zeno di Montagna (Italia) Congresul „Federației Europene a Maeștrilor Coșari” – ESCHFOE. Congresul Federației are loc din 2 în 2 ani (în anii pari). În anii impari Federația Europeană a Maeștrilor Coșari organizează „Zilele tehnice ESCHFOE”. În fiecare an, înlâlnirile au loc într-o altă țară membră ESCHFOE.

La Congres au participat delegați din 17 țări – aprox. 45 de reprezentanți. Printre țările participante, alături de Marea Britanie, Germania, Elveția, Suedia etc. s-a numărat și România. „Asociația Coșarilor” din România, prezentă la Congres, a fost formată din domnii domnii Cristian CETĂȚEANU, Președinte al Asociației și Viorel ALEXE, Vicepreședinte (Foto 1).

La actualul Congres a avut loc și alegerea unui nou Președinte al ESCHFOE, deoarece dl. Hans-Günther BEYERSTEDT (Germania), cel care a condus Federația începând cu anul 2002, a ieșit la pensie cu această ocazie.

Președinte al ESCHFOE a fost ales dl. Oswald WILHELM – cel care a fost până în prezent Președintele Federației Germane a Coșarilor. Dl. Oswald WILHELM pune un mare accent pe implicarea asociațiilor de coșari în activitatea de standardizare și legislativă. De asemenea, dorește ca ESCHFOE să primească cât mai multe date statistice de la membri, date referitoare la activitatea de curățare a coșurilor de fum și la efectele negative apărute în cazul în care acestea nu sunt curățate.

Pe Ordinea de zi a Congresului (la punctul 10) a fost și admiterea de noi membri în ESCHFOE, noul membru fiind „Asociația Coșarilor”. Deși „Asociația Coșarilor” era membru de facto încă din anul 2014, de la Conferința de la Belgrad, admiterea legală a unui nou membru, conform Statutului, nu se poate face decât la Congres, în urma votului Președinților asociațiilor membre. De asemenea, pentru a se putea face admiterea, acest punct trebuie să figureze pe ordinea de zi a Congresului.

În urma votului, „Asociația Coșarilor” a fost admisă cu drepturi depline în prestigioasa Federație.

La punctul dedicat rapoartelor țărilor, dl. Cristian CETĂȚEANU a prezentat date statistice privind numărul de incendii datorate coșurilor de fum din România, situația legislativă a coșarilor români precum și activitatea depusă de Asociație în ultimul an.

ESCHFOE

La fiecare Congres se oferă Președintelui asociației țării gazdă un cadou. Cadoul „Asociației Coșarilor” a constat în fanionul Asociației, o sticlă cu „Vinul Coșarului” și un exemplar din „Mic memorator de coșuri de fum” – aceasta deoarece dl. German PUNTSCHER, Președintele Asociației italiene ASSOCOSMA, este puternic implicat în activitatea de creare de norme și standarde pentru coșurile de fum din Italia.

„Vinul coșarului” (o Fetească Neagră de la Moșia de la Tohani) a fost oferit spre degustare și participanților, care l-au apreciat cum se cuvine, existând chiar întrebarea dacă vinul poate fi comandat în România.

ESCHFOE

În Foto 2 sunt prezenți, de la stânga la dreapta: dl. Viorel ALEXE – Vicepreședintele „Asociației Coșarilor”, dl. Marc BEUN, Președintele Asociației Coșarilor din Belgia, dl. Paolo ZANUSSI – Asociația Italiană ASSOCOSMA, dl. Oswald WILHELM – Președintele ESCHFOE, dl. Peter WILHELM – Directorul „Centrului de Formare Profesională a Maeștrilor Coșari” din Mühlbach – Germania.

În urma discuțiilor purtate la încheierea Congresului între Președintele „Asociației Coșarilor”și dl. Oswald WILHELM, s-a hotărât ca, în luna aprilie 2017, acesta din urmă va efectua o vizită în România, la „Asociația Coșarilor”.

Tot în anul 2017, „Zilele tehnice ESCHFOE” se vor desfășura în Finlanda.